Kadınlara şiddeti protesto için pedal çevirdiler

Posted by

Ekolojik Hayat Bisiklet Topluluğu Pembe Pedallar Kadın Ekibi, Atakum Belediyesi işbirliği ile kadına yönelik şiddet olaylarını protesto ve “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bisiklet turu düzenledi. Topluluk yerine izah yapan Müjgan Demir, “Tüm dünyada şiddet ve ayrımcı uygulamalara karşı özgürleşme ve eşit olma mücadelesinin kutlandığı ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde artık kadının toplumdaki yeri itibariyle fert olarak toplumda hak ettiği konuma ulaşmasını, şiddetin normalleştirildiği günümüzde kadınların yasal haklarının daha güçlendirildiği ve şiddet uygulayanlara karşı cezaların arttırıldığı bir ülkede değişimin bugünden itibaren başlamasını istiyoruz. Kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze hayır diyoruz” dedi.
Bisiklet topluluğu üyeleri, medya açıklamasının hemen peşinden Atakum Halk İskelesi’nden başlayarak kazada “Şiddete seyirci kalma ALO 183”ü ara yazılı broşür dağıttı. 

ERDİ DEMÜR
SAMSUN 

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Günü kutlaması PKK propagandasına döndü başlıklı makalemizde haber, haberler ve kadınlar günü hakkında bilgiler verilmektedir.