Kırışıklıklara ameliyatsız, ağrısız, sızısız çözüm

Posted by

Burada Prof. Dr. Sotirosv G. Tsioumas eşliğinde ameliyatsız uygulama yapıldı

Geçtiğimiz sene Aesthetics Awards 2015 ödülleri yarışmasında sene en iyi buluşu dalında “En yüksek övgüye değer cihaz” ödülünü alan Plexr’in, Türkiye’deki 1. senesi kutlandı. Türkiye’deki kullanıcı doktorları ve cihazın dünyadaki en ehemmiyetli otoritesi Prof. Dr. Sotiros G. Tsioumas eşliğinde ve yeni cihazların tanıtılmasıyla bir atölye çalışması yapıldı.

Tüm dünyada “SoftSurgery” olarak tanınan Plexr; neşterli operasyonlardan çekinen ve göz etrafındaki kırışıklıklarından kurtulmak isteyenler için ideal bir çözüm. İtalyan plastik cerrah Prof. Dr. Giorgio Fippi’nin geliştirdiği bu sistem; lazerler ve IPL mekanizmasından fark bir tesir mekanizmasıyla, tabir yerindeyse hava ile çalışıyor. Cihaz; uygulanacak cilt yüzeyindeki elektriksel aktivite ile ortamdaki havayı (yani iyonize gazları) plazma enerjisine dönüştürüyor. Bu enerji cildin meseleli dış yüzeyini buharlaştırıyor, meseleli bölge dışındaki kıl kökleri, kılcal damar, yağ ve sinir dokularını etkilemeden yeni doku oluşum süreci başlamış oluyor. Başka bir söylemle kir ve iz bırakmıyor. 20 senedir geliştirilen ve dünyada 32 ülkede kullanılan bu sistem takriben 3 bin 500 doktor tarafından kullanılıyor. Türkiye’de ise 40 kullanıcısı bulunmakta. Plazma enerjisi Plexr; göz kapağı estetiği, göz çevresi gençleştirme, “Ksantelazma” tecrübe et göz kapaklarındaki kabarık sarı kirlerin giderilmesi, aktif aknelerin ve akne skarlarının tedavisine destek, ben ve siğillerin yok edilmesi, yara ve kaza izlerinin, kirlerin giderilmesi,dudak üstü kulak önü kırışıkların giderilmesi amaçlı kullanıyor. Mevzunun cinsine göre 1 – 3 seans arası rehabilitasyon yeterli oluyor.

Etkinliğe katılan doktorlar ilk önce tavuk parçaları üzerinde Plexr cihazını uyguladılar. Hemen peşinden Prof. Dr. Sotiros G. Tsioumas’ın hastalar üzerinde yaptığı uygulamayı canlı izlediler. Uygulamalar esnasında etkinliğe katılan doktorlar, Dr. Tsioumas’a sualler sorarak merak edilen bölümlerin cevabını aldılar.

Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Sotiros G. Tsioumas uygulamalar ile alakalı şu bilgileri verdi:
“Makinemiz maddenin 4. vaziyeti olan plazma sistemini kullanarak çalışır. Bu bahsettiğimiz şey bir tür iyonizasyondur. Bu şekilde fazlası olan noktalara arzu ettiğimiz müdahaleleri yapabiliriz. Netice olarak ele geçirdiğimiz şey ise cerrahi olmayan bir müdahale olarak netice veriyor. Sözgelimi bir blefaroplastiyi cerrahi müdahale olmaksızın gerçekleştirebiliriz. Bu iyonizasyonla yaptığımız şey başka noktalara da uygulanabilen tekniktir. Yüzün rastgele bir yerinde örneğin; gıdı bölümünde bir fazlalık varsa ya yüzde bir lifting yapmak istiyorsak yine bunu aynı şekilde gerçekleştirme fırsatımız olur. Bugün fazlasıyla dikkatli ve sıra dışı hekim topluluğuyla bir araya geldik. Hem blefaroplasti hem de kırışıklıklar üzerine uygulamalar yapma fırsatımız oldu. Gördüm ki netice olarak hastaların da hekimlerin de dört dörtlük tatmine ulaştıran uygulamalar fırsatı bulmuşuz. Çalışmalarımızın tamamını Plexr cihazıyla yapmadık. Aynı zaman o.f.f’mız var. Bunlar sayesinde diğer uygulamaları tamamlıyoruz. Örneğin; ip uygulamasını tabii olarak ipsiz şekilde yapma gibi çalışmalarımızla yüzde 100 oranına varan bütün estetik yoksunluklarını bütünüyle düzelme fırsatımız bulundu.”

Etkinliğe katılan doktorlardan Uzman Dermatolog Dr. Deniz Koral ise, “Ameliyatsız, blefaroplasti dediğimiz işlemi yaptığımız, Plexr cihazıyla uyguladığımız uygulama 1 seneden beri Türkiye’de var. 15 senedir Avrupa’da emniyetle kullanılan bir yöntem. 1 seneden beri ülkemizde gayet başarılı bir şekilde ülkemizde uygulanmaya başlandı. Yaptığımız işlem plazma enerjisiyle göz kapağında oluşan kırışıklıkların ve fazlalıkların buharlaştırılması yada süblimleştirilme işlemidir. Ameliyatta o bölgede oluşan fazla deri, yağ, sinir, ve adale dokusu kesilip çıkartılırken, biz yalnızca bu işlemle cildin üstündeki fazlalık olan deriyi buharlaştırıyoruz. Bu yüzden hiçbir yan tesiri olmayan, çok kısa müddette iyileşen bir uygulama yapmış oluyoruz. Hastalar 1 hafta sonra göz kapaklarını rahat bir şekilde görebiliyorlar. Bu işlemin ameliyattan farkı rastgele bir anestezi gerektirmemesi, rastgele bir şekilde işlemi yaptığımız bölgede yara izi oluşmaması ve bazen ameliyatlarda gördüğümüz kapaklar arasında eşitsizlik gibi sıkıntıları hastanın yaşamamasıdır” dedi.

SADECE BAYANLAR DEĞİL, ERKEKLERE DE UYGULANABİLİR

Bayanlar dışında gerektiğinde erkeklere de uygulandığını belirten Dr. Koral, “Özellikle göz kapağındaki fazlalıklardan dolayı bayanlarda makyaj yapamama problemleri oluyor. Bizim en çok muhatabımız bayanlar. Operasyon olma talihi olmayanlar çok kolayca gelip zaman beklemeksizin kolay şekilde, 5 dakikada sıkıntılı bölgenin buharlaşmasıyla istedikleri göz kapağına kavuşabiliyorlar. Erkeklerde de göz kapağı düşüklükleri ve kırışıklarında uygulanabiliniyor. Cerrahi gerektirmeden yapılan işlemler son senelerde büyük artış kazandı dünyada. Bu yansımaları Türkiye’de de görüyoruz. Ameliyatla yapılan bir hayli şeyin ameliyatsız yapılabildiğini görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de göz kapağı estetiği” diye konuştu. 

Bir önceki yazımız olan TSK: 1 asker şehit başlıklı makalemizde genelkurmay başkanlığı, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.